Masaż Bańką Chińską

W ciągu ostatnich lat w społeczeństwach zachodnich obserwujemy wzrost zainteresowania terapiami naturalnymi. W ten trend wpisuje się również coraz większa popularność oraz zastosowanie bańki lekarskiej.

Metoda leczenia bańkami rozwijała się już w starożytnych w Chinach, Mezopotamii czy też Egipcie. Na gruncie europejskim do jej rozwoju przyczynili się szczególnie Grecy za sprawą Hipokratesa. Dalszy zaś rozwój terapii bańkami przypisuje się Awicennie oraz innym lekarzom kultury arabskiej, w której do dziś terapia ta jest szeroko stosowana.

W Polsce bańki szczególnie znamy w formie baniek ogniowych, będących naturalnym remedium na choroby zakaźne, często wykorzystywanych przez nasze babcie. Pierwsze wytyczne na temat baniek na naszej ziemi zawarte były już w dziele Stefana Falmierza z 1534 r. – Zielnik, czyli Herbarz. Obecnie bańka przeżywa renesans m.in. za sprawą jej wykorzystania przez amerykańskich pływaków na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Najszerzej znaną oraz wykorzystywaną jest bańka gumowa – tzw. bańka chińska.

 

Mechanizm działania

Podciśnienie wytwarzane podczas aplikacji bańki na skórę, powoduje jej uniesienie oraz zassanie do wnętrza bańki. Wraz ze wzrostem podciśnienia, spada ciśnienie dookoła małych naczyń krwionośnych. Powoduje to zwiększoną filtrację włośniczkową, lokalne gromadzenie się przefiltrowanej limfy oraz płynów śródmiąższowych i ich retencję w obszarze oddziaływania bańki lekarskiej. Dzięki tym mechanizmom zmniejsza się stężenie mediatorów stanu zapalnego oraz substancji nocyceptywnych, a także dochodzi do zerwania sklejeń pomiędzy tkankami. Natychmiast po oderwaniu bańki od skóry dochodzi do mocnego reaktywnego przekrwienia. Prowadzi to do poprawy mikrokrążenia, zwiększenia przepuszczalności kapilar, przyspieszenia drenażu nadmiaru płynów, przyspieszenie przepływu limfy. W wyniku wynaczynienia krwi dochodzi także do reakcji układu odpornościowego, ze względu na intensywny napływ makrofagów do obszaru zabiegowego, jak i ogólnej stymulacji organizmu do zwiększonej produkcji limfocytów . Występują również odruchy skórno-trzewne, do których dochodzi poprzez pobudzenie czynności w określonym dermatomie. W efekcie możliwe jest pośrednie oddziaływanie na narządy znajdujące się w danej strefie unerwienia.

Wszystkie te reakcje prowadzą przede wszystkim do zmniejszenia bólu, a także do przyspieszenia gojenia tkanek oraz zwiększenia ich ukrwienia, resorpcji obrzęków, poprawy elastyczności tkanki łącznej, znormalizowania napięcia mięśniowego, poprawy przewodnictwa nerwowego.

Zastosowanie

Bańka może służyć zarówno do masażu, jak i do stosowania miejscowego. W obu przypadkach na skórze mogą pojawić się wybroczyny, które są zwyczajnym następstwem terapii oraz znikają kilka dni po jej wykonaniu.

Biorąc po uwagę przedstawione wyżej zalety stosowania baniek, z powodzeniem mogą być one stosowane między innymi w:

– masażu sportowym

– zespołach bólowych kręgosłupa

– dolegliwościach stawów obwodowych

– terapii urazów sportowych

– terapii blizn

– leczeniu chorób zakaźnych

– terapii antycellulitowej oraz celach kosmetycznych

 

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę 697703263

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek  7.30-19.30

Sobota - biegamy

Niedziela - biegamy

Piątek - sobota - istnieje możliwość umówienia wizyty w Raciborowice

Adres

Al. Jana Pawła II 78
Basen AWF
Piętro: -1
31-571 Kraków

Krajobrazowa 15L,
32-091 Raciborowice

Kontakt

We are English speaking crew

697-703-263

gabinet@fizjoterapia-kaczmarek.pl

Nasi fizjoterapeuci nie odbierają telefonów podczas pracy z Pacjentem. Jeśli nie mogłeś się połączyć oddzwonimy w najbliższej przerwie.